گروه مترجمین ایران زمین
مرد قانون

مرد قانون

در این وبلاگ سعی می شود جدیدترین موضوعات حقوقی برای کاربران عزیز ارائه شود تاشما

شرايط عاقد در ازدواج یا صيغه موقت

عاقد به‌ كسي‌ گفته‌ مي‌شود كه‌ صيغه‌ عقد ازدواج‌ را جاري‌ مي‌سازد و كسي‌ كه‌ صيغه‌ را جاري‌ مي‌سازد بايد داراي‌ سه‌ ويژگي‌ باشد:

قسمت‌ الف‌ ـ عاقل‌ باشد: كسي‌ كه‌ صيغه‌ عقد ازدواج‌ موقت‌ را جاري‌ مي‌سازد بايد عاقل‌ باشد، پس‌ اگر شخص‌ ديوانه‌، صيغه‌ عقد را جاري‌ سازد عقد باطل‌ است‌.

 

قسمت‌ ب‌ ـ بالغ‌ باشد: كسي‌ كه‌ صيغه‌ عقد ازدواج‌ موقت‌ را مي‌خواند بايد بالغ‌ باشد. به‌ استناد تبصره‌ 1 ماده‌ 1210 قانون‌ مدني‌ سن‌ بلوغ‌ در پسر پانزده‌ سال‌ تمام‌ قمري‌ و در دختر نه‌ سال‌ تمام‌ قمري‌ است‌. بنابراين‌ چنانچه‌ طفل‌صغيري‌ صيغه‌ را جاري‌ سازد عقد باطل‌ است‌.

 

قسمت‌ ج‌ ـ قاصد باشد: يعني‌ قصدش‌ از جاري‌ كردن‌ صيغه‌ ازدواج‌ موقت‌ اين‌ باشد كه‌ در مدت‌ معين‌، پيمان‌ زناشويي‌ را منعقد مي‌نمايد. بنابراين‌ اگر شخصي‌ از روي‌ مزاح‌ و يا در حال‌ مستي‌، صيغه‌ عقد را جاري‌ سازد اين‌ عقدباطل‌ است‌.

در نتيجه‌ كسي‌ كه‌ صيغه‌ عقد ازدواج‌ موقت‌ را جاري‌ مي‌نمايد، چه‌ براي‌ خودش‌ چه‌ به‌ وكالت‌ از طرف‌ زوجين‌ يا از طرف‌ يكي‌ از زوجين‌ يا ولي‌ يكي‌ از زوجين‌، بايد داراي‌ شرايط مذكور در ماده‌ 1064 باشد. لذا اگر دختر وپسري‌ كه‌ نابالغ‌ هستند يا عاقل‌ نيستند و يا قصد نداشته‌ باشند، صيغه‌ عقد ازدواج‌ موقت‌ را جاري‌ نمايند، اين‌ عقد باطل‌ است‌.

 

+ نوشته شده در  شنبه ششم آبان 1391ساعت 23:46  توسط بهرام قادری  | 

هفت قاعده برای «آغاز» پایان نامه نویسی


. آفت آغاز نوشتن، کمال گرایی است! همه می خواهند از همان ابتدا بهترین مطلب را بنویسند، که این اشتباه و مانع بزرگی است. «مگر قرار است اولین نوشته تان آخرین نوشته تان باشد!؟»
درمان این بیماری عبارت است از اینکه اولا پیشرفت طلبی را جایگزین کمال گرایی کنید، ثانیاً به جای آنکه روی کاغذ «مطلب بنویسید» روی کاغذ «حرف بزنید»، همان مطالبی را که به زبان و ذهن می آورید، عیناً بر روی کاغذ بنویسید.


2. همه کسانی را که احساس می کنید ممکن است شما را تحت تاثیر قرار دهند یا تخطئه کنند، از ذهنتان دور کنید: نامشان را بر کاغذی نوشته و آتش بزنید!!

3. بی خیالِ یافتنِ اولین لغت برای آغاز شوید! اولین کلمه ای که به ذهنتان رسید را بر روی کاغذ بنویسید. بعدها فرصت بازگشت و اصلاح دارید.

4. ابتدا از موضوعاتی آغاز کنید که نسبت به آن تسلط دارید. همان مطالب را می توانید چنان بسط دهید که جالب توجه به نظر می رسند.

5. همه آنچه را که می شنوید، به عنوان مطلبی مفید برای کارتان تلقی کنید، هر چند که در ظاهر چندان مرتبط نباشد.

6. گاهی در اماکن شلوغ و پرتردد، محیطی خصوصی برای شما ایجاد می شود: در درون خودتان فرو می روید و نکاتی عمیق از محیط الهام می گیرید: پس لزوما به دنبال جای دنج نباشید!

7. ساده ترین مطالب را اگر در قالب کلمات بریزید، نوعی خلاقیت است. به دنبال کلیشه ها نباشید.

8. بسم الله!

برگرفته از وبلاگ گفتار های حقوق جزا وجرم شناسی

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیستم بهمن 1390ساعت 15:5  توسط بهرام قادری  | 

ازمون ارشد ازاد


عنوان خبر :تاریخ توزیع کارت ورود به جلسه آزمون کارشناسی ارشد سال 90 دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد.


تاریخ توزیع کارت ورود به جلسه آزمون کارشناسی ارشد سال 90 دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز آزمون، آزمون کارشناسی ارشد سال 90 دانشگاه آزاد اسلامی در روزهای پنجشنبه، جمعه و شنبه مورخ 22،23و24 اردیبهشت ماه در دو نوبت صبح و عصر برگزار خواهد شد. 500 هزار نفر در این آزمون شرکت کرده اند که از این تعداد 43 درصد زن و 57 درصد مرد هستند.
این گزارش می افزاید، توزیع کارت این آزمون بصورت اینترنتی از طریق سایت www.azmoon.org از ساعت 11 صبح روز دوشنبه مورخ 19/2/90 آغاز می‏شود و تا یک ساعت قبل از شروع آزمون ادامه خواهد داشت. داوطلبان این آزمون می‏توانند با وارد نمودن شماره پرونده و کد رهگیری که در هنگام ثبت نام دریافت نموده‏اند نسبت به مشاهده و تهیه پرینت کارت ورود به جلسه خود اقدام نمایند.
در ادامه این گزارش آمده است، اطلاعات فردی و آزمونی شخص داوطلب به همراه عکس وی در کارت ورود به جلسه درج شده است و داوطلبان در صورت وجود هر مشکلی در اطلاعات مندرج در کارت لازم است در خلال روزهای دوشنبه مورخ 19/2/90 لغایت چهارشنبه مورخ 21/2/90 صبحها از ساعت 9 الی 13و بعد از ظهر از ساعت 14 الی 18 با مراجعه به باجه رفع نقص پیش بینی شده نسبت به اصلاح موارد مغایرت اقدام نمایند. داوطلبان لازم است در این خصوص به اطلاعیه ای که روز يكشنبه مورخ 18/2/90 از طریق روزنامه آفرینش منتشر و بطور همزمان در پایگاه روابط عمومي مرکز آزمون به آدرس pubr.azmoon.net قابل مشاهده است مراجعه نمایند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه پانزدهم اردیبهشت 1390ساعت 22:24  توسط بهرام قادری  | 

نحوه آمادگی و منابع مصاحبه سردفتری ازداوج و طلاق

نکات عمومی :

1. سعی کنید از آنهایی که قبلا" مصاحبه کرده اند مشورت بگیرید اما در این مشورتها چون مسایلی را خواهند گفت که شما ممکن است آنها را در ذهن خود پیش بینی نکرده اید نگرانی خاصی حاصل میشود که بی مورد است به این اظطراب توجه نکنید فقط برای آمادگی مواردی که عنوان می کنند را در نظر بگیرید.

2. مصاحبه را در خانه بازسازی کنید و سوالاتی را در ذهنتان می آید ممکن است پرسیده شود را به نحوی که انگار به مصاحبه گر پاسخ می گویید به خودتان یا به یکی افراد خانواده یا دوستانتان جواب دهید .

3. نحوه پوشش و حفظ ظاهر متناسب با شغلی که در آن مصاحبه می کنید می تواند در قرار گرفتن شما در حس و حال مناسب کمک کند و تاثیر مثبت روی مصاحبه گر می گذارد .

4. با توکل به خدا و ایمان و اعتقاد به قبولی و دیدی مثبت با طمانینه و آرامش در مکان مصاحبه حاضر شوید .

5. شاید مسایل اظطراب زایی مثل اعمال سلیقه شخصی در مصاحبات و ازاین قبیل را شنیده باشید این حرفها را دور بریزید مصاحبه گران از افراد با تجربه و باسواد و با شخصیت های بالا انتخاب میشوند و ملزم به رعایت استاندارد هایی در مصاحبه هستند به آنها و روش کارشان هرچند موافق میل شما نباشد اعتماد کنید واحترام بگذارید مطمئن باشید هرچه حقتان است به شما میدهند .

6. در مصاحبه اگر سوال شخصی از شما پرسیده شود اولا" از پاسخ چند پهلو بپرهیزید چون ایجاد شائبه می کند دوما" در جوابتان کاملا" صادق باشید و تحت هیچ شرایطی از مرز صداقت خارج نشوید چون برخی از این سوالات برای سنجش میزان صداقت شماست .

7. در مشاغل حقوقی از نظر مصاحبه گر اصل بر قبولی شماست . این توهم را که مصاحبه گر کسی است که آنجا نشسته تا همه را رد کند را دور بریزید مصاحبه گر آنجا نشسته که میزان دانسته های شما و آماده گی شما از نظر روحی و روانی و رفتاری را بسنجد پس آماده و آرام و با ثبات باشید حتی اگر نتوانستید برخی سوالات را پاسخگو باشید ثبات و آرامش خود را از دست ندهید چون رفتار و آمادگی روانی شما هم در حال سنجش است یادتان باشد کسی که خودش را ببازد همه چیز را باخته است .

8. اگر سوالی را هم کامل بلد نبودید سعی کنید هر آنچه را که می دانید حتی اگر کم باشد را به نحوی بیان کنید .

منابع مورد نیاز و نحوه آمادگی :

1) برای مصاحبه سردفتری شما باید بتوانید از عهده قرائت قرآن نه لزوما" با صوت و لحن بلکه قرائت ساده ولی صحیح و ترجیحا" ترتیل برآیید اگر توانستید حدود 10 الی15 آیه (ترجیحا" از سوره نساء چون اغلب آیات احکام ازدواج در این سوره است) و یا چند سوره کوتاه را حفظ کنیدو هنگامی که مصاحبه گر از شما خواست تا آیاتی را قرائت کنید کتاب قرآن در اختیارتان قرار می دهند اما شما پیشنهاد دهید که محفوظات خود را قرائت کنید اگر هم حفظ نکردید مشکلی نیست از روی قرآن قرائت کنید ولی بر صحت قرائت تاکید می کنم بنا براین آیاتی را قرائت کنید که بر قرائت آن تسلط دارید مفاهیم آیاتی که برای قرائت انتخاب می کنید راهم درک کنید چون اغلب مفاهیم از همان آیات پرسیده میشود.

2) بامفاهیم قرآنی درحد اطلاعات عمومی آشنایی داشته باشید بخصوص آیات مربوط به احکام ازداواج را با ترجمه و تفسیر استاد الهی قمشه ای بخوانید و بر مفاهیمش مسلط شوید .

3) کتاب احکام آموزشی منتخب رساله امام تالیف سیدهادی میر اشرفی را که آموزش احکام واجبات است را حتما" بطور کامل یاد بگیرید چون از واجبات سوال خواهد شد کافیست کتاب را یکبار بادقت کامل بخوانید.

4) برای اطلاعات عمومی که گاها" سوال میشود کتابچه مصاحبه حضوری تالیف محمد شمس را که حجم کم اما محتوای مفیدی دارد را یکبار به دقت بخوانید .

5) احکام نکاح و طلاق را از تحریر الوسیله امام به طور کامل و دقیق بخوانید از هیچ مسئله یا نکته ای چشم پوشی نکنید متن صیغه ها را در حد حفظ کردن بخوانید باید کاملا" سلیس و روان بتوانید صیغه ها را بیان کنید اگر توانستید حفظ کنید .

6) برای آگاهی از کلیه قوانین و مبانی حقوقی فقهی ازدواج در مصاحبه سردفتری ازدواج خواندن منابع زیر ضروریست:

1. متن قوانین از یکی از کتابهای جامع قوانین مربوط به خانواده وازدواج و طلاق (چنین کتابهایی به وفور در بازار موجود است)

2. بررسی فقهی حقوق خانواده دکتر سید مصطفی محقق داماد

3. مختصر حقوق خانواده دکتر صفایی

اینگونه چه از لحاظ فقهی و چه از لحاظ حقوقی و چه از لحاظ روانی کاملا" برای مصاحبه آماده خواهید بود . امیدوارم موفق باشید.بر گرفته از وبلاگ اقاي امير جليلي
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هشتم فروردین 1390ساعت 11:45  توسط بهرام قادری  | 

منابع پیشنهادی برای مطالعه و قبولي در ازمون ارشد

 منابع پیشنهادی برای مطالعه ,
متون حقوقی:
۱-نکات مهم law text( این نظر جمعی از رتبه های برتر یکی دو سال اخیر است ،حتما تحقیق بیشتری کنید و از نظرات اهل فن نیز استفاده نمایید.)
۲- کتاب آبی متون حقوقی انتشارات کانون فرهنگی آموزش( این کتاب خلاصه ای از 3 کتاب منبع در این درس و صرفا از فصولی که همواره سوالات از آن فصول طرح شده اند می باشد.پیشنهاد میکنم از این کتاب برای مرور مطالب در یک ماه آخر استفاده کنید)

۳- کتاب تست مجموعه آزمونهای متون حقوقی دکتر محمود رمضانی

متون فقه:
۱- متن تحریرالروضه فی شرح اللمعه به همراه ترجمه (فقه استدلالی سید مهدی دادمرزی)
۲- مجموعه سؤالات طبقه بند شده‌ی متون فقه، اسدالله لطفی

۳-لمعه دمشقيه با ترجمه دکتر شيرواني(پیشنهاد میکنم در یک ماه آخر از این کتاب استفاده شود)

۴- متون فقه نموداری مهدی صیادی و محمد نرگسیان

حقوق مدنی:
۱- قانون مدنی در نظم حقوق کنونی، دکتر ناصر کاتوزیان. ۲- وقایع حقوقی دکتر ناصر کاتوزیان انتشارات میزان. ۳- اعمال حقوقی دکتر ناصر کاتوزیان. ۴- عقود معین دوره ۲ جلدی دکتر ناصرکاتوزیان. ۵-مختصر حقوق خانواده دکتر صفایی و امامی.۶- اشخاص و اموال دکتر صفایی.۷- حقوق مدنی ۳ و ۶ دکتر مهدی شهیدی (ویژه دانشگاه آزاد) .۸- مجموعه تست‌های طبقه‌بندی شده حقوق مدنی محمد حسین شهبازی.


حقوق تجارت:
۱-قانون تجارت در نظم حقوق کنونی محمد دمیر چیلی. (اگر پیش زمینه خوبی از دروس تجارت ندارید ابتدا دوره 5 جلدی دکتر اسکینی رو مطالعه بفرمایید.)

۲-دوره 5 جلدی دکتر ربیعا اسکینی(در صورت داشتن فرصت کافی)

۳- مجموعه تست‌های طبقه‌بندی شده حقوق تجارت رضا شکری.

آئین دادرسی مدنی:
۱- کتاب آئین دادرسی مدنی، دکتر عبدالله شمس ۳جلد.(ترجیحا دوره پیشرفته و اگر وقتتون اجازه نمیده دوره بنیادین) ۲- متن قانون اجرای احکام مدنی. ۳- متن قانون آئین دادرسی مدنی و مواد مربوط به دادرسی مدنی از قانون اصلاح قانون تشکیل دادگاه‌‌های عمومی و انقلاب مصوب ۲۸/۷/۸۱ ۴- کتاب تست آقای کمالوند انتشارات دادآفرین

حقوق جزای عمومی:
۱- حقوق جزای عمومی، دکتر محمد علی اردبیلی، دو جلد، میزان، آخرین چاپ.
۲- بایسته‌های حقوق جزای عمومی، دکتر ایرج گلدوزیان، میزان، آخرین چاپ.
۳-مجموعه سئوالات طبقه‌بندی شده حقوق جزای عمومی‌، رضا شکری، مجد، آخرین چاپ.


حقوق جزای اختصاصی:
۱- قانون مجازات اسلامی‌در نظم حقوق کنونی، رضا شکری و … مهاجر، آخرین چاپ.
۲- حقوق جزای اختصاصی، ایرج گلدوزیان، انتشارات دانشگاه تهران آخرین چاپ
۳- حقوق جزای اختصاصی، حسین میر محمد صادقی، ۲ جلد، میزان، آخرین چاپ.
۴- خلاصه مباحث حقوق جزا، رضا شکری، پردازشگران، آخرین چاپ.
۵- مجموعه سئوالات طبقه‌بندی شده‌ی حقوق جزای اختصاصی، رضا شکری، مجد، آخرین چاپ.

آیین دادرسی کیفری:
۱- قانون آئین دادرسی دادگاه‌‌های عمومی و انقلاب در امور کیفری، مصوب ۱۳۷۸/
۲- قانون اصلاح قانون تشکیل دادگاه‌‌های عمومی و انقلاب مصوب ۱۳۸۱/
۳- آیین دادرسی کیفری، دکتر محمود آخوندی ج ۱ و ۲ و آیین دادرسی کیفری دکتر محمد آشوری ۲ جلد
۴- مجموعه سئوالات طبقه‌بندی شده‌ آیین دادرسی کیفری رضا شکری، آخرین چاپ.

حقوق بین‌الملل خصوصی:
۱- حقوق بین الملل خصوصی، دکتر محمد نصیری. ۲-حقوق بین الملل خصوصی، دکتر سید حسین صفایی. ۳- بایسته‌های حقوق بین الملل خصوصی، دکتر محمود سلجوقی. ۴- حقوق بین المللی خصوصی (تعارض قوانین) دکتر نجاد علی الماسی.
حقوق تعهدات:
۱- قانون مدنی در نظم حقوق کنونی، دکتر ناصر کاتوزیان. ۲- اعمال حقوقی دکتر کاتوزیان . ۳- وقایع حقوقی دکتر ناصر کاتوزیان. ۴- قانون مسئولیت مدنی
۱- منابع فرعی : حقوق مدنی دکتر حسن امامی جلد ۱ و ۲
۲- جزوة حقوق مدنی ۳ و ۴ دکتر درودیان استاد دانشگاه تهران
حقوق بین‌الملل عمومی:
۱- حقوق بین المللی عمومی: دکتر محمد رضا ضیایی بیگدلی چ، گنج دانش. ۲- حقوق بین المللی عمومی‌، دکتر سید باقر میر عباسی، ۲ جلد، چ ، دادگستر. ۳- بایسته‌های حقوق بین المللی عمومی‌، دکتر رضا موسی زاده، چ ، میزان. ۴- حقوق سازمان‌‌های بین المللی دکتر رضا موسی زاده، چ، میزان. جزوة حقوق بین‌الملل عمومی دکتر بیگ‌زاده استاد دانشکده حقوق شهید بهشتی۵- درآمدی بر حقوق بین‌الملل عمومی، جلد اول و دوم گرهارد فن گلان ترجمه دکتر داوود آقایی و محمدحسین حافظیان
حقوق اساسی:
۱- حقوق اساسی دکتر سید محمد‌هاشمی‌۲ جلد. ۲- قانون اساسی. ۳- بایسته‌های حقوق اساسی دکتر ابوالفضل قاضی.
حقوق اداری :
۱- حقوق اداری دکتر عبدالحمید ابوالحمد. ۲- حقوق اداری دکتر منوچهر مؤتمنی. ۳- حقوق اداری دکتر رضا موسی زاده. جزوة حقوق اداری دکتر امیر ارجمند استاد دانشکده حقوق شهید بهشتی.
سازمان‌های بین‌المللی:
حقوق سازمان‌های بین‌المللی دکتر رضا موسی زاده - حقوق سازمان‌های بین‌المللی دکتر آقایی
حقوق جزا:

حقوق جزای عمومی دکتر محمد علی اردبیلی، ۲ جلد - حقوق جزای اختصاصی دکتر حسین میر محمد صادقی ، کتاب آبی حقوق جزای عمومی انتشارات کانون فرهنگی آموزش ۲ جلد - قانون مجازات اسلامی در نظم حقوق کنونی، رضا شکری و …. ۴- متن قانون آئین دادرسی کیفری ۵- مجموعه سئوالات طبقه‌بندی شده آئین دادرسی کیفری رضا شکری ۶- مطالعه سئوالات سنوات قبل کارشناسی ارشد حقوق جزا آزمون سراسری و آزاد توصیه می‌شود.

بر گرفته شده ازوبلاگ اقاي عليخاني

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه یازدهم فروردین 1390ساعت 0:11  توسط بهرام قادری  | 

عجیب ترين قوانين جهان

+ نوشته شده در  سه شنبه نهم فروردین 1390ساعت 20:35  توسط بهرام قادری  | 

برده ‏داری جنسی

+ نوشته شده در  سه شنبه نهم فروردین 1390ساعت 20:9  توسط بهرام قادری 

* متن سوالات و پاسخنامه آزمون وكالت سال ۱۳۸۹

+ نوشته شده در  سه شنبه نهم فروردین 1390ساعت 19:52  توسط بهرام قادری  | 

اعلام ظرفیتهای کارشناسی ارشد

- گرایش جزا و جرم شناسی

دانشگاه ها و ظرفیت پذیریش در گرایش جزا و جرم شناسی در دانشگاه دولتی در سال 89 (آخرین آزمون کارشناسی ارشد برگزار شده) به شرح زیر است:

جدول 6: ظرفیت پذیرش در گرایش جزا و جرم شناسی در دانشگاه دولتی

دانشگاه پذیرش کننده

ظرفیت پذیرش

جمع

روزانه

شبانه

پیام نور

غیرانتفاعی

مجازی

آموزش محور

 

روزانه

شبانه

مجازی

 

اصفهان

6

0

     

9

   

15

بین المللی امام خمینی- قزوین

6

3

       

6

 

15

تهران

12

12

           

24

تهران – قم

5

6

           

11

شهیدبهشتی

10

5

           

15

شیراز

9

1

   

15

   

15

40

علامه طباطبایی

12

0

       

15

 

27

تبریز

8

1

           

9

فردوسی مشهد

6

4

           

10

قم

12

10

   

40

     

62

کاشان

6

2

           

8

گیلان

6

4

           

10

مازندران

4

4

           

8

دانشکده علوم قضایی و خدمات اداری

9

             

9

پیام نور مرکز تحصیلات تکمیلی تهران

   

10

         

10

پیام نور مرکز تهران (واحدکرج)

   

15

         

15

شهید اشرفی اصفهانی - اصفهان

     

15

       

15

موسسه غیرانتفاعی مفید قم

     

10 متمرکز

5 نیمه متمرکز

       

15

جمع

111

52

25

30

55

9

21

15

318

دانشگاه ها و ظرفیت پذیرش در گرایش جزا و جرم شناسی در دانشگاه آزاد در سال 89 (آخرین آزمون کارشناسی ارشد برگزار شده) به شرح زیر است

جدول 7: ظرفیت پذیرش در گرایش جزا و جرم شناسی در دانشگاه آزاد اسلامی

واحد دانشگاهی

ظرفیت پذیرش

علوم و تحقیقات تهران

18

علوم وتحقیقات خوزستان

18

مشهد

18

اراک

18

اردبیل

18

بندرعباس

18

تهران شمال

18

تهران مرکزی

18

چالوس

18

خرم آباد

18

خوراستگان (اصفهان)

18

قم

18

دامغان

18

رفسنجان

18

نراق

18

بوشهر

18

مرکز آموزش های بین المللی خلیج فارس

18

جمع

306

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و پنجم آبان 1389ساعت 22:45  توسط بهرام قادری  | 

رتبه های برتر کارشناسی ارشد حقوق جزا

 

محمد حسن خویشتن دار دانشجوی دانشگاه شهید بهشتی با معدل23/17
رتبه 1 حقوق جزا و جرم شناسی در آزمون سراسری 89بر گرفته از وبلاگ لوح عدالت

آیین دادرسی کیفری حقوق جزای اختصاصی حقوق جزای عمومی متون فقه متون حقوقی
67/86 33/73 00/90 33/73 22/32

 

حسن رودسرابی دانشجوی دانشگاه تهران با معدل 16/18
رتبه 2 حقوق جزا و جرم شناسی در آزمون سراسری 89

آیین دادرسی کیفری حقوق جزای اختصاصی حقوق جزای عمومی متون فقه متون حقوقی
67/81 00/80 33/93 00/75 67/6

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و پنجم آبان 1389ساعت 22:38  توسط بهرام قادری  | 

مقاله ای در رابطه با قتل درحکم شبه عمد

+ نوشته شده در  جمعه نهم مهر 1389ساعت 20:8  توسط بهرام قادری  | 

نکته

تفاوتهای که در ماده ی ۲۲۵(ق م ا )با ماده ی۳۲۳(ق م ا ) وجود دارد

 

۱-ماده ی ۲۲۵ تنهاناظر به قتل عمد می باشد درحالی که ماده۳۲۳شامل قتل غیر عمد هم می گردد

۲- ماده ی۲۲۵ یک حالت خواب گردی را بیان می کند

۳-در ماده ی۲۲۵ شخص عهده دار پرداخت دیه است در حالی که در ماده ی۳۲۳ عاقله مسوول پرداخت  دیه می باشد

((ماده ی ۲۲۵{هر گاه کسی درخواب یا بیهوشی شخصی رابکشد قصاص نمی شودفقط به دیه قتل به ورثه مقتول محکوم خواهد شد

((ماده۳۲۳{هر گاه کسی درحال خواب بر اثر حرکت وغلطیدن موجب تلف یا نقص عضو دیگری شود جنایت او به منزله ی خطا ی محض بوده وعاقله او عهده دار خواهد بود

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هشتم شهریور 1389ساعت 19:49  توسط بهرام قادری 

لطفا پاسخ دهید

 باتوجه به ماده ی۲۳۷ق م اکه مقرر داشته(قتل عمد با شهادت دو مرد عادل ثابت می شود)انچه از این ماده مستفاد میشه این است که شهادت زنان در قتل عمدمعتبر نیست بنابراین سوال این است که اگر در محلی که مرد نیست وفقط خانم ها هستند وقتلی اتفاق افتاد وهمه ی خانم ها به اتفاق شهادت دهند که ما قتل را دیده ایم ایا نباید شهادت خانم ها مورد قبول واقع گردد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
+ نوشته شده در  جمعه نوزدهم شهریور 1389ساعت 22:28  توسط بهرام قادری  | 

مساله

اقاي الف به منظور صرف جويي پرداخت حق الزحمه رانندگي كاميون  متعلق به خود مبادرت به استخدام اقاي ب براي رانندگي كاميون مزبور مي نمايد متاسفانه اقاي ب كه فاقد گواهينامه رانندگي بوده ضمن رانندگي بااتومبيل سواري تصادف ودر نتيجه سه نفر از سرنشينان اتومبيل سواري به قتل مي رسند 

بافرض وقوع حادثه به علت عدم مهارت راننده كاميون اقاي ب موقعيت ومسووليت كيفري ومجازات هر يك از اقايان (الف)و(ب)رادراين واقعه با توجه به رويه جاري دادگاههاي عمومي مستدلا بيان نماييد 

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و ششم مرداد 1389ساعت 14:50  توسط بهرام قادری  | 

يك مساله جزايي

نمونه مساله امتحاني جزاي اختصاصي 3 استاد بني نعمه
سعيد مالك يك اتبوس است كه ان را به عنوان يك وسيله ي حمل ونقل عمومي مورد استفاده قرار ميدهد در يكي از روزها كه سعيد مشغول حمل ونقل عمومي با وسيله ي مذكور است فرشيد با ان تماس گرفته و به قصد بر هم زدن امنيت كشور وتشويش اذهان عمومي ادعا مينمايد كه وسيله ي مزبور بمب گذاري شده است فرشيد توسط مامورين پليس دستگير وتحويل مقامات قضايي گرديد قاضي مربوطه وي را به استناد ماده ي ۵۱۱ق.م.ا علاوه بر جبران خسارت وارده وي را به مجازات مذكور در ماده محكوم مينمايد وكيل فرشيد در لايحه ي تقديمي با اين ادعا كه وسيله ي مزبور يك وسيله ي نقليه خصوصي است ومال دولتي به حساب نمي ايدتقاضاي برائت موكل خود را نموده است حال به سوالات زير پاسخ دهيد.( بر گرفته از وبلاگ دانشجويان ازاد ابادان )


الف:ايا راي صادره صحيح است يا به استدلال واستناد وكيل فرشيد بايد قائل به عدم صحت راي صادره شد؟

ب:بيان نماييد براي تحقق جرم موضوع ماده ي ۵۱۱ تهديد يا ادعا به بمب گذاري بايد به چه كسي و به چه صورت انجام شود؟
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم مرداد 1389ساعت 13:34  توسط بهرام قادری  | 

تفاوت شكايت كيفري با شكايت حقوقي

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم مرداد 1389ساعت 13:24  توسط بهرام قادری  | 

نحوه چگونگي طرح دادخواست حقوقي نفقه

دادخواست حقوقی مطالبه نفقه:
چنانچه زنی بخواهد نفقه ایام گذشته خود را طلب کند، فقط با ارایه دادخواست حقوقی می تواند آن را دریافت کند.
نحوه ارایه دادخواست حقوقی:
زوجه پس از خرید دو نسخه دادخواست باید خواسته خود را در آن ها قید کند و چون دعوای نفقه مالی است به میزان مبلغ مورد مطالبه تمبر الصاق و آن را به دادگاه خانواده تقدیم کند.
وی می تواند در دادخواست خود هزینه دادرسی را نیز مطالبه کند. در صورت عدم توانایی مرد به پرداخت نفقه و یا اینکه به هیچ طریق نتوان مرد را مجبور به پرداخت نفقه کرد و یا مالی هم از او بدست نیاید که از آن محل نفقه زن پرداخت شود زن می تواند دادخواست طلاق تنظیم کند.
نحوه محاسبه میزان تمبر:
اگر مثلا میزان نفقه مورد مطالبه 100 هزار تومان باشد، هزینه تمبر آن 1500 تومان است یعنی 5/1 درصد از کل مبلغ نفقه، بنابراین روش محاسبه هزینه تمبر به این صورت است که : خواسته × یک و نیم صدم: حاصل میزان مبلغ لازم برای ابطال تمبر است. 1500=یک و نیم صدم×1000
عجز از پرداخت هزینه تمبر:
اگر زنی توان هزینه تمبر را نداشت، می تواند ضمن دادخواست مطالبه نفقه، دادخواست اعسار( دادخواست عجز از پرداخت نفقه) را ارایه دهد و شهود خود را معرفی کند که در صورت اثبات، از پرداخت هزینه دادرسی معاف می شود.
نفقه در مدت عقد و قبل از ازدواج
در مدت فاصل میان عقد و انجام ازدواج، نفقه ای به زن تعلق نمی گیرد مگر اینکه زن جهت شروع به زندگی اعلام آمادگی کرده باشد ولی مرد از بردن همسرش خودداری کند که در این صورت زن مستحق دریافت نفقه است. در این صورت زوجه باید بتواند ادعای خود را ثابت کند یعنی یا باید به نزدیکترین مجتمع قضایی محل سکونت خود مراجعه، سه برگ اظهارنامه دریافت و آمادگی خود را اعلام کند یا اینکه چند نفر را به شهادت بگیرد و استشهادیه ای تنظیم کند.
نفقه زوجه در زمانی که وی تمکین را منوط به پرداخت مهریه کرده است:
به زنی که بعد از عقد، شروع به زندگی زناشویی و رفتن به خانه شوهر را منوط به پرداخت مهریه کند، نفقه تعلق می گیرد و مرد مکلف است نفقه وی را بپردازد.
ماده 1085 قانون مدنی- زن می تواند تا مهر به او تسلیم نشده، از ایفای وظایفی که در مقابل شوهر دارد امتناع کند مشروط به اینکه مهر او حال باشد و این امتناع مسقط حق نفقه نخواهد بود.
نحوه پرداخت نفقه پس از طلاق:
در طلاق رجعی در زمان عده ( سه ماه و 10 روز پس از ثبت طلاق)، مرد باید به همسرش نفقه بپردازد و اگر طلاق به لحاظ عدم تمکین و عدم اطاعت زوجه صادر شده باشد، نفقه ای به وی تعلق نمی گیرد. در طلاق بائن و در فسخ نکاح نیز نفقه ای به زن پرداخت نمی شود.
ماده 1109 قانون مدنی- نفقه مطلقه رجعیه در زمان عده بر عهده شوهر است مگر اینکه طلاق در حال نشوز واقع شده باشد لیکن اگر عده از جهت فسخ نکاح یا طلاق بائن باشد، زن حق نفقه ندارد مگر در صورت حمل از شوهر خود که در این صورت تا زمان وضع حمل نفقه خواهد داشت.نفقه در عده وفات
به موجب اصلاحی سال 1381 قانون مدنی- در عده وفات نفقه زن در صورت مطالبه از اموال کسانیکه پرداخت نفقه به عهده آن ها است تامین می شود.
+ نوشته شده در  سه شنبه دوازدهم مرداد 1389ساعت 9:46  توسط بهرام قادری 

مسئله ی جزای اختصاصی1

+ نوشته شده در  شنبه نهم مرداد 1389ساعت 13:36  توسط بهرام قادری  | 

نكات جزاي عمومي برگرفته ازكتاب دكتر اردبيلي

1)نتايج تفسير مضيق{تبرئه در حال شك}{منع دليل تراشي به وسيله ي قياس

2)قوانين ماهيتي عطف به ما سبق نمي شوند-قوانين شكلي عطف به به ماسبق مي شوند

3)استثنائي كه درعطف به ماسبق نشدن قوانين وجود دارد ماده ي11(ق م ا) در واقع سه دسته از قوانين عطف به ما سبق مي شوند1-قوانين خفيف 2-قوانين جرم زدا 3-قوانين مساعد

4)دومين استثناء قوانين تفسيري مي باشد قوانيني كه از قانون ديگر رفع ابهام مي كند

5)نكته اي كه لازم به ذكر است اين است كه قلمروي اجراي ماده 11(ق م ا)دردو قانون كاربرد ندارد)1-قوانين موقت2-قوانين شرعي

6)اولين كاربرد اصل قانوني بودن جرم ومجازاتها درتعيين جرايم است

دومين كاربرد درتعيين  حالت خطرناك است

سومين كاربرد درتعيين مجازاتهاي تعزيري مي باشد

7)روشهاي دريافت مقصود قانون گذار)1-تفسير لفظي2-تفسير غايي3-تفسير قياسي

8)علل موجه جرم)1-ضرورت2-امر امر قانوني3-رضايت مجني عليه4-دفاع مشروع

9)تفاوتي كه بين اجبار واضطرار وجود دارد اين است كه در حالت اضطرار مضطر فاقد اراده واختيار  نيست ولي در حالي كه در حالت اجبار قدرت عمل ازانسان سلب مي شود در واقع در حالت اضطرار خود شخص باعث ايجاد خطر مي شود

10)شرايط تحقق ضرورت درماده ي55 (ق م ا) به اين شرح است 1-بروز خطر شديد2-ضرورت ارتكاب جرم3-عدم مداخله ي عمدي ايجاد خطر4-تناسب جرم با خطر موجود

11)ضرورت از علل موجهه جرم است ولي اضطراراز علل رافع مسووليت كيفري

+ نوشته شده در  چهارشنبه ششم مرداد 1389ساعت 15:47  توسط بهرام قادری  | 

نگاهي بر دفاع مشروع

+ نوشته شده در  چهارشنبه ششم مرداد 1389ساعت 14:37  توسط بهرام قادری 

نکات حقوق جزای عمومی

۱)انواع مکتبها{مکتب دفاع اجتماعی-مکتب اصالت عمل-مکتب تحققی-مکتب نئوکلاسیک-مکتب فایده اجتماعی-مکتب عدالت مطلق 

۲)بنیان گذاران مکتب عدالت مطلق{دمستر-افلاطون-کانت}

۳)بنیان گذاران مکتب فایده اجتماعی{ژاک روسو-بکاریا -بنتام}

۴)بنیان گذاران مکتب تحققی{گارفالو-فری-لومبروزو}

۵)بنیان گذاران مکتب نئوکلاسیک{ارتولان-روسی-گیزو}

۶)موسس مکتب دفاع اجتماعی{گراماتیکا}

۷)بکاریا نویسنده کتاب جرایم ومجازاتها برقطعی وحتمیت مجازاتها تاکید داشت-بکاریا باعفو مجازاتها مخالف بودچون درمقابل حتمیت مجازاتها قرار دارد-دراین مکتب به شخصیت مجرم توجهی نمی شدهمچنین به اصل قانونی بودن جرم ومجازاتها

۸)از محاسن مکتب تحققی توجه به شخصیت مجرم بود -این مکتب اعتقاد داشت که مجرم را باید براساس علائم ظاهری وخصوصیات جسمانی شناخت -وبااصل قانونی بودن جرم ومجازات ها مخالف بود

۹)مکتب دفاع اجماعی معتقد به نفی حقوق کیفری بودوبر شناخت شخصیت مجرم تاکید داشت

+ نوشته شده در  جمعه یکم مرداد 1389ساعت 20:1  توسط بهرام قادری  | 

چند نمونه تست

+ نوشته شده در  سه شنبه چهارم خرداد 1389ساعت 16:58  توسط بهرام قادری  | 

تفاوت

1-قدمت كانون بيش از۹۰ سال ولي مركزمشاورين ۸سال

۲-پذيرش كانون محدودوسخت ولي مركزمشاورين نسبتا" آسانتر

۳-اشتغال درهردو فرقي نيست ومحدوديتي وجودندارد

۴-ماليات دركانون بيش ازمركزمشاورين است

۵-كارآموزي دركانون بدون مصاحبه ولي درمركزمشاورين بامصاحبه

۶-شروع به وكالت دركانون ظرف ۶ماه ولي درمركزمشاورين حدودا"۵/۱

۷-امكان وكالت درزمان كارآموزي دركانون فراهم است ولي درمركزمشاورين خير

۸-اختباردرهردو وجوددارد

۹-درزمان كارآموزي دركانون زيرنظروكيل سرپرست است ولي درمركزمشاورين مستقل هستند

۱۰-كانون مستقل است ولي مركزمشاورين وابسته به قوه قضائيه

۱۱-روزت(نشان وكالت)دركانون متفاوت ازمركزمشاورين است

۱۲-....

+ نوشته شده در  جمعه سوم اردیبهشت 1389ساعت 10:39  توسط بهرام قادری 

آزمون آئين دادرسي كيفري

+ نوشته شده در  شنبه هفتم فروردین 1389ساعت 16:37  توسط بهرام قادری  | 

نکات کیفری

صدور حکم غیابی دردو مورد ممنوع می باشد

الف-درصورتی که مجازات جرمی جنبه ی حق اللهی داشته باشد

ب)درصورتی اخذ توضیح ازمتهم لازم باشد

۲)اثار واخواهی

الف-اثرغیر انتقالی دارد

ب-اثر بازدارنده دارد

ج-حکم نسبت به شاکی ومدعی خصوصی حضوری محسوب میگردد وحق واخواهی ندارند

۳)ویژگی های اعاده دادرسی

الف-مهلت ندارد

ب-بعد ازاجرای حکم هم پذیرفته می شود

ج-به نفع محکوم علیه پذیرفته می شود

د-اجرای احکام قطعی رابه تاخیر نمی اندازد

۴)اثار پژوهش خواهی

الف-اثر انتقالی دارد ۲-شرط خاصی ندارد۳-دادسر حق پژوهش خواهی دارد ۴-اثر بازدارنده دارد۵-همچنین مهلت دارد۶-شامل بعضی از محکومیت ها می شود

۵)رسیدگی به دعاوی مربوط اصل۴۹(ق ا)درصلاحیت دادگاه انقلاب می باشد

۶)زمانی که بازپرس قرار اناطه صادر  می کندفقط ازطرف دادستان وشاکی قابل اعتراض می باشد

۷)در موارد زیرمرجع تجدیدنظردیوان عالی کشور می باشد

الف)جرایمی که مجازات انها اعدام رجم می باشد

ب)جرایمی که مجازات انهاقصاص نفس قطع عضو می باشد

ج)جرایمی که مجازات انها حبس بیش از۱۰سال می باشد

د)مصادره اموال

+ نوشته شده در  شنبه بیست و نهم اسفند 1388ساعت 13:31  توسط بهرام قادری 

تفاوت دادخواست با درخواست

زماني که شمابه هردليل دادخواستي رابه دادگاه تقديم مي کنيدبايد درنظرداشته باشيدکه درمقابل دادخواست مفهومي به نام درخواست وجود دارد.دادخواست براي دعاوي ترافعي است(براي حل ورفع يک مرافعه) ولي درخواست براي دعاوي غير ترافعي است.دادخواست الزاما بايددرفرم مخصوص چاپي که دردادگاههاي


 


سراسرکشور به فروش ميرسدتنظيم شودولي دردرخواست چنين


نيست در درخواست خيلي ازتشريفاتي را که دردادخواست


وجود داردلازم نداردودر درخواست ديگر نيازبه نوشتن آن درفرم چاپي نيست.


نکته بسيار مهم اين است که هردادخواستي نوعي درخواست است. 


به طورکلي درخواست هايي که به مراجع قضايي تقديم 


ميشود،برخي بايدحتما دربرگ چايي مخصوص باشدوبعضي ديگر


لازم نيست در فرم مخصوص چاپي تنظيم شود دسته دوم را به 


اصطلاح درخواست مي گويند.


درخواستهاي که به تقديم دادخواست نيازنيست
-درخواست تامين دليل


-        درخواست صدور گواهي انحصار وراثت


-        درخواست مهروموم


-        درخواست ترکه


-        درخواست تحرير ترکه


-        درخواست صدور گواهي عدم امکان سازش


-        درخواست صدور صلح و سازش


-        درخواست تاخير اجراي حکم


-        درخواست تعيين قيم


-        درخوا ست تقسيم ترکه يا ارث+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم اسفند 1388ساعت 18:53  توسط بهرام قادری  | 

موارد اختلاف بین بازپرس ودادستان

 

1 ) دادستان مُتقاضی صدور قرار بازداشت موقّت است ولی بازپُرس مخالف باشد . 2ـ دادستان مُعتقد به عدم صلاحیّت محلّی یا ذاتی باشد ولی بازپرس مخالف آن باشد. مثلاً دادستان استدلال مي كند كه رسیدگی به فلان پرونده در صلاحیّت دادسرای کرج است امّا بازپرس ممكن است معتقد باشد كه رسیدگی به پرونده ي مذكور در صلاحیّت دادسرای همدان است .3ـ اختلاف در خصوص نوع جرم : مثلاً دادستان عقیده دارد جرم صورت گرفته جرم کلاهبرداری است ولی بازپرس آن را مشمول عنوان اتهامی دیگر مثلاً خیانت در امانت می داند ؛ در اینجا نـیز اختلاف حاصل می شود .4ـ اختلاف در خصوص قرارهای نهایی منع تعقیب و قرار موقوفی تعقیب که در مقابل آن مجرمیّت است .5ـ پس از انقضای مدّت 4ماه در جرائم مهم و 2ماه در جرائم غیر مهم بازپرس نظر به فکّ بازداشت موقّت (اتمام بازداشت موقّت) دارد (یعنی باید قراربازداشت موقّت به قرار دیگر تبدیل شود) ولی دادستان مـوافق نیست پس باید یا قرار تمدید و یا تبدیل به مجازات دیگری شود .در تمام مواردی که به عنوان موارد اختلاف ذکر شد و دادستان با بازپرس اختلاف می نماید ، پرونده جهت حل اختلاف حسب مورد به شعبه ای از دادگاه عمومی کیفری استان و یا دادگاه انقلاب ارجاع ، و نظر دادگاه های مذکور لازم الاجرا است

+ نوشته شده در  شنبه بیست و دوم اسفند 1388ساعت 16:4  توسط بهرام قادری 

سوال حقوقی

در دعوای کیفری زمانی که شاکی سمت نداشته باشد در اینجا دادگاه چه قراری صادر می کند؟لطفا مستندا پاسخ دهید
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیستم اسفند 1388ساعت 11:0  توسط بهرام قادری  | 

تفاوت ایین دادرسی مدنی با ایین دادرسی کیفری

تفاوت‌های آئین دادرسی مدنی با آئین دادرسی كیفری:  1) هدف اولی، حل‌و فصل دعاوی و اختلافات مدنی است؛ ولی، هدف دومی، حفظ جامعه و رعایت حقوق متهم و متضرر از جرم است؛ 
  2) دعاوی مدنی با منافع خصوصی، انجام تعهدات و اختلافات مالی مربوط است؛ ولی، دومی با جان و مال و حیثیت افراد و امنیت جامعه ارتباط مستقیم دارد؛ 
  3) در دعاوی مدنی فقط به دلائل و مدارك ابرازی توجه می‌شود و شخصیت‌ و سوابق اصحاب دعوا مطرح نیست؛ ولی، در دومی، شخصیت متهم نیز همیشه مورد توجه قرار می‌گیرد.
 
تفاوت‌های قانون آئین دادرسی كیفری با قانون آئین دادرسی مدنی:
  1) از حیث گذشت نمودن و انصراف دادن از دعوا؛ 
  2) از نظر اقامه دعوا؛
  3) از نظر هزینه دادرسی
  4) مرور زمان؛
  5) اجرای احكام؛
  6) دخالت ضابطین، مدیر دفتر و وكیل؛ 
  7) صدور رأی غیابی؛
  8) مهلت واخواهی؛
  9) اعتراض دادستان و رئیس دادگستری.
 
 
 
 
منابع:
 1- آخوندی، محمود؛ آئین دادرسی كیفری، تهران، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، چاپ چهارم، ج1، 1370،

+ نوشته شده در  سه شنبه هجدهم اسفند 1388ساعت 14:41  توسط بهرام قادری  | 

ارث

در صورت فوت زن همسراوچگونه ارث می برد
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه پانزدهم اسفند 1388ساعت 11:39  توسط بهرام قادری  | 

مطالب قدیمی‌تر
 
گروه مترجمین ایران زمین